• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 6(110)/2017

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  18.12.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Średnie źródła spalania paliw w kontekście ostatnich zmian

    W Polsce eksploatowane są tysiące średnich źródeł spalania paliw, dla których przepisy stają się coraz bardziej doprecyzowane. Otóż 27 listopada 2017 roku weszła w życie, z wyjątkiem niektórych artykułów, ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw [Dz. U. 2017, poz. 1999]. 

    Ustawa dotyczy zarówno organów ochrony środowiska, jak i operatorów średnich źródeł spalania paliw, czyli tych o nominalnej mocy cieplnej, nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW. W ślad za opublikowaną ww. ustawą będą wprowadzane stopniowe zmiany w odpowiednich aktach wykonawczych. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadza do prawa polskiego niektóre przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania. Dyrektywa ta nie obowiązuje wprost, ale do dnia 19 grudnia 2017 roku państwa członkowskie są zobligowane do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania ww. dyrektywy. 

    Jako informację podam więc wartości dopuszczalnej emisji umieszczone w tej dyrektywie. I tak, w załączniku II określone zostały dopuszczalne wielkości emisji w odniesieniu do średnich obiektów energetycznego spalania w zależności od nominalnej mocy cieplnej i rodzaju paliwa. W tabeli 1 podaję zapisane w ww. dyrektywie wybrane pozycje dopuszczalnych wielkości emisji [mg/Nm3] dla istniejących średnich obiektów energetycznego spalania innych niż silniki i turbiny gazowe o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW i nie większej niż 5 MW.
    Dla istniejących średnich obiektów energetycznego spalania o nominalnej mocy cieplnej większej niż 5 MW, innych niż silniki i turbiny gazowe, w przypadku SO2 i pyłu, dopuszczalne wartości emisji, szczególnie dla paliw stałych, są znacznie niższe od ww. wartości wymienionych w tabeli 1. 

    Tabela 1. Dopuszczalne wielkości emisji [mg/Nm3] dla istniejących średnich obiektów energetycznego spalania o mocy nie mniejszej niż 1 MW i nie większej niż 5 MW.

    Tabela 2. Dopuszczalne wielkości emisji (mg/Nm3) dla nowych średnich obiektów energetycznego spalania, innych niż silniki i turbiny gazowe.

    Przepisy zawarte w dyrektywie, jak i w naszych przepisach wykonawczych dopuszczają zwolnienia dla istniejących źródeł (obiektów) głównie do 1 stycznia 2030 roku. Natomiast, według dyrektywy, od 20 grudnia 2018 roku emisje do powietrza SO2, NO2 i pyłu z nowych średnich obiektów energetycznego spalania nie mogą przekraczać dopuszczalnych wielkości emisji określonych w załączniku II części 2.
    W części 2 załącznika II do ww. dyrektywy podane zostały wartości dopuszczalnej emisji dla nowych średnich obiektów energetycznego spalania, które w przypadku SO2 i pyłu różnią się znacząco w porównaniu z obowiązującymi w Polsce standardami emisyjnymi dla nowych źródeł spalania paliw, szczególnie z uwagi na ustalenie wyższej dopuszczalnej wartości SO2 dla wyodrębnionych z paliw stałych koksu i węgla. 

    W Polsce obowiązuje wydane na podstawie art. 146 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska rozporządzenie ministra środowiska z 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów [Dz. U. 2014 poz. 1546].
    W ww. rozporządzeniu niektóre wartości są bardziej rygorystyczne, ale w przypadku pyłu, zarówno dla biomasy, węgla, koksu, jak i innych paliw stałych dopuszczalna wielkość emisji dla źródeł o nominalne mocy cieplnej poniżej 50 MW wynosi 100 mg/ Nm3, czyli norma jest wyższa. 
    Regulacje przepisów i ich egzekwowanie w zakresie średnich źródeł spalania paliw są oczywiście konieczne. Wystarczy zapoznać się z wynikami monitoringu jakości powietrza na stronie www.powietrze.gios.gov.pl, aby się o tym przekonać. 
    Poza tym z informacji umieszczonej na stronie GIOŚ dowiadujemy się, że GIOŚ na bieżąco informuje o jakości powietrza w Polsce poprzez portal „Jakość powietrza” i aplikacje „Jakość powietrza w Polsce” na telefony komórkowe (z systemami operacyjnymi iOS, Android i Windows). Informacja ta jest oparta o wyniki pomiarów jakości powietrza uzyskiwane w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Są to pomiary wysokiej jakości spełniające wymogi norm, prawa polskiego i unijnego.
    Oprócz bieżących informacji, w sytuacjach bardzo wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza przekraczających poziom informowania (dla pyłu zawieszonego PM10 średnia dobowa na poziomie – 200 µg/m3 4-krotne przekroczenie normy dobowej), GIOŚ przygotowuje komunikaty o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego PM10 i zamieszcza je na ww. portalu, jednocześnie wysyłając powiadomienia do użytkowników aplikacji. Poziom informowania jest określony w przepisach prawa krajowego.
    Natomiast zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska, to wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska, na obszarze działania których wystąpiło przekroczenie poziomu, mają prawny obowiązek poinformować o tym fakcie właściwy terytorialnie zespół zarządzania kryzysowego. Obowiązek ten jest na bieżąco realizowany.
    Oczywiście na stan jakości powietrza, oprócz rodzajów eksploatowanych źródeł, ma wpływ wiele czynników, między innymi warunki meteorologiczne i ukształtowanie terenu. 
    Jak wynika z raportu „Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce w 2016 roku” (źródło Państwowy Monitoring Środowiska – Inspekcja Ochrony Środowiska), w przypadku pyłu PM10, najwyższe stężenie średnie roczne w 2016 roku zanotowano na stacji komunikacyjnej na terenie Aglomeracji Krakowskiej (56,7 μg/m3). W poprzednich latach wartości tego parametru dla tej stacji były wyższe: 67,8 μg/m3 w 2015 roku oraz 64 μg/m3 w 2014 roku. W przypadku stacji tła miejskiego najwyższe stężenia zanotowano w Opocznie (52,2 μg/m3), Pszczynie (50,9 μg/m3) i w Krakowie (48,6 μg/m3). Jednym słowem, stężenie pyłu w niektórych regionach Polski przekracza ustanowioną, ze względu na ochronę zdrowia ludzi, wartość dopuszczalną pyłu zawieszonego PM10, czyli 40 µg/m3. 
    Ale powróćmy do wspomnianej na wstępie nowej ustawy, gdyż omawianie jakości powietrza to zupełnie odrębny temat. Jak większość czytelników „Lakiernictwa Przemysłowego” zapewne wie, art. 147 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska stanowi, że prowadzący instalację nowo zbudowaną lub zmienioną w istotny sposób, z której emisja wymaga pozwolenia, jest obowiązany do przeprowadzenia wstępnych pomiarów wielkości emisji z tej instalacji, a zgodnie z ust. 5 obowiązek ten należy zrealizować najpóźniej w ciągu 14 dni od zakończenia rozruchu instalacji lub uruchomienia urządzenia, chyba że organ właściwy do wydania pozwolenia określił w pozwoleniu inny termin. Nie ma tu więc mowy o instalacjach podlegających zgłoszeniu. 
    Teraz po zmianie dodano ust. 4a w brzmieniu: „Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do nowo zbudowanego lub zmienionego w sposób istotny źródła spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW, ustalonej z uwzględnieniem trzeciej zasady łączenia, będącego częścią instalacji wymagającej zgłoszenia, o którym mowa w art. 152 ust. 1”.
    W przypadku ww. źródła spalania paliw, zgodnie z dodanym ust. 5a, wstępne pomiary wielkości emisji należy wykonać najpóźniej w ciągu 4 miesięcy od dnia zakończenia rozruchu tego źródła.
    Poza tym ustawa tworzy rejestr średnich źródeł spalania paliw, który ma być prowadzony od dnia 1 stycznia 2019 roku. Będzie go prowadził w postaci elektronicznej Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Wymagane będą szczegółowe informacje w składanych danych dotyczących tych źródeł. 
    W ww. rejestrze na bieżąco będą umieszczane informacje o źródłach nowych, a informacje dotyczące źródeł istniejących, dla których dokonano już zgłoszenia lub uzyskano pozwolenie przed wejściem w życie ustawy, powinny być zamieszczone w terminie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
    Ustawa przewiduje również czasowe odstępstwa od wymagań emisyjnych dla niektórych średnich źródeł spalania paliw. Jednak radziłabym operatorom tych źródeł zapoznać się z treścią nowej ustawy jak najszybciej, aby mieć czas na zaplanowanie ewentualnych zmian wyposażenia kotłowni.                                     

    Aurora Niesiołowska

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(110)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne