• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Zmiany w Prawie ochrony Środowiska 

    30 grudnia 2016 r. została opublikowana ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców [Dz.U. z 2016 r., poz. 2255]. W art. 13 i pośrednio art. 17 opublikowane zostały zmiany ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.1

    Na podstawie art. 13 pkt 1 i 4 ww. ustawy nie wnosi się opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska spośród wymienionych w art. 273 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, których roczna wysokość wnoszona na rachunek urzędu marszałkowskiego nie przekracza 800 zł. Czyli tak jak do tej pory, ale w przypadku, gdy roczna wysokość opłaty z tytułu każdego z rodzajów korzystania ze środowiska spośród wymienionych w art. 273 ust. 1 nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się marszałkowi województwa także wykazów i informacji wykorzystywanych do ustalenia wysokości opłat za korzystanie ze środowiska. Zmiana ta obowiązuje od 1 stycznia 2017 r.
    Następna wprowadzona zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i dotyczy zapisów zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska zawartych już wcześniej w art. 56 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.2 Z wprowadzonych zmian wynika, że podmiot korzystający ze środowiska nadal będzie wnosił opłatę za dany rok kalendarzowy do dnia 31 marca następnego roku.

    W art. 60a ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji2 uchylony został ust. 2, który brzmiał „opłatę za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza za pierwsze półrocze 2019 r. wnosi się w wysokości 50% opłat za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza należnych za 2018 r.”.
    Zaznaczam, że docelowo opłatę za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza ustala się na podstawie wielkości rocznej rzeczywistej emisji określonej w raporcie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji2.
    Art. 18 podanej na wstępie ustawy wprowadza zmianę w ustawie z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi,3 dotyczącą zwolnienia z obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych oraz obowiązku dotyczącego sprawozdań o wysokości środków przeznaczonych na publiczne kampanie edukacyjne przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach, którzy w danym roku kalendarzowym wprowadzili do obrotu produkty w opakowaniach o łącznej masie opakowań nieprzekraczającej 1 Mg. Dotychczasowe zwolnienia dla ww. przedsiębiorców, w zakresie uzyskania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, w tym opłaty produktowej oraz dokumentów potwierdzających recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, eksport odpadów opakowaniowych i wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych, nadal obowiązują. Nadal tego rodzaju zwolnienia są traktowane jako pomoc de minimis, lecz wartość tej pomocy odpowiada wartości zwolnienia z opłaty produktowej, obliczanej z zastosowaniem maksymalnej stawki opłaty produktowej dla opakowań, o której mowa w art. 35 ust. 1 oraz 2% wartości netto opakowań, o których mowa w art. 19 ust. 4.
    Oprócz wybranych ww. zmian proponuję zwrócić uwagę na obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. zmiany w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko [jednolity tekst Dz.U. 2016 r. poz. 353 ze zmianami w poz. 831, 961, 1250, 1579]. Otóż, planując realizację przedsięwzięć, dla których jest wymagane uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, należy opracować kartę informacyjną przedsięwzięcia. Do 31 grudnia 2016 r. zakres wymaganych podstawowych danych dotyczących ww. karty zawierał art. 3 ust. 1, pkt 5, który z dniem 1 stycznia 2017 r. został uchylony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i art. 62a ww. ustawy, karta informacyjna przedsięwzięcia powinna zawierać podstawowe informacje o planowanym przedsięwzięciu umożliwiające analizę kryteriów, o których mowa w art. 63 ust. 1 lub określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zgodnie z art. 69. Obecnie, oprócz dotychczas wymaganych danych, należy podać również dane o:
    1) korytarzach ekologicznych znajdujących się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia,
    2) przedsięwzięciach realizowanych i zrealizowanych, znajdujących się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia, lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia – w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem,
    3) ryzyku wystąpienia poważnej awarii lub katastrofy naturalnej i budowlanej,
    4) pracach rozbiórkowych dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(105)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne