• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(107)/2017

    Aktualności i przegląd rynku

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  12.06.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Kabina proszkowa do szybkiej zmiany kolorów.

    Kabina proszkowa do szybkiej zmiany kolorów.

    Strona 1 z 3

    Nowa linia do malowania proszkowego wraz Z procesem fosforanowania cynkowego

    Nowoczesna linia lakiernicza do malowania proszkowego, w której jako proces zabezpieczenia powierzchni stosowane jest fosforanowanie cynkowe, to najnowsza inwestycja w firmie BESTA. Jako że zakład produkuje części dla bardzo wymagającego klienta z branży rolniczej, odpowiednia ochrona antykorozyjna była powodem wyboru tego typu przygotowania powierzchni, które zapewnia znaczną poprawę przyczepności powłok malarskich, jak i właściwości antykorozyjne pomalowanych detali. 

    Przedsiębiorstwo BESTA (Skępe, województwo kujawsko-pomorskie) powstało w 1994 roku jako firma rodzinna. Początkowym celem była produkcja części zamiennych do maszyn rolniczych na indywidualne zamówienia okolicznych rolników i użytkowników. Produkcja opierała się na kilku maszynach służących do obróbki wiórowej. Z biegiem lat potrzeby w tym zakresie były coraz większe, więc właściciel podjął decyzję o rozbudowie zakładu i rozszerzeniu zakresu możliwości produkcyjnych. W tym samych okresie firma BESTA podjęła współpracę z zakładem BIZON w Płocku w zakresie produkcji elementów do kombajnów zbożowych na pierwszy montaż. Po przekształceniu firmy BIZON w New Holland, a w późniejszym czasie w CNH Polska, firma BESTA rozszerzyła zakres produkcyjny w celu zaspokojenia wymagań i potrzeb firmy będącej jej największym klientem. Od 2004 roku posiada certyfikat TÜV NORD Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 9001.

    Zakład BESTA prowadzi również działalność usługową w zakresie wykonawstwa robót tokarskich, frezarskich, szlifierskich, gięcia na krawędziarkach, obróbki cieplnej, a także wykonawstwa konstrukcji spawanych. W ostatnim czasie uruchomiono także nowoczesną, automatyczną malarnię proszkową, w której mogą być nakładane powłoki na detale o wymiarach: 4 m dł., 2 m szer., 1 m wys. Linia pracuje z prędkością 2,5 m/min. – Wcześniej nie mieliśmy u nas lakierni – mówi Kazimierz Pruśkiewicz, właściciel firmy. – Prace lakiernicze zlecaliśmy podwykonawcom, ale chcieliśmy mieć sami wpływ na jakość powłok, aby uniknąć ewentualnych reklamacji, a także obniżyć koszty i wywiązywać się z terminów dostaw. Chodziło nam o kompleksową obsługę klientów.
    Zdecydowano zatem o budowie własnej lakierni. Część prac wykonano we własnym zakresie, lecz projekt oraz realizację i nadzór nad inwestycją powierzono duńskiej firmie AABO, która dostarczyła tunel przygotowania powierzchni, suszarkę oraz piec do polimeryzacji proszku i przenośnik automatyczny. Za system aplikacji odpowiadała firma Wagner. 

    Przygotowanie przed malowaniem

    Nikogo nie trzeba przekonywać, że odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne to podstawa przygotowania detali przed nałożeniem powłok proszkowych. Zazwyczaj wystarczającym procesem jest fosforanowanie żelazowe. Czasem jednak trzeba zapewnić dłuższy okres właściwości antykorozyjnych pomalowanych materiałów. Tak też jest w przypadku firmy BESTA, świadczącej usługi głównie dla branży rolniczej, która jest znana z wysokich wymagań. Zdecydowano się zatem na fosforanowanie cynkowe, które nie tylko poprawia przyczepność powłok malarskich do podłoża stalowego, lecz jego własności antykorozyjne są lepsze niż te uzyskiwane w wyniku fosforanowania żelazowego (patrz ramka). 
    Instalacja przygotowania powierzchni zbudowana jest na bazie 7-strefowej obróbki wstępnej z następującymi etapami: odtłuszczania, płukania, aktywacji, fosforanowania cynkowego, dwóch płukań oraz końcowego oprysku DEMI. Całość wykonano w technologii natrysku z pełnym wykorzystaniem systemu kaskady, zapewniającego maksymalną oszczędność wody oraz preparatów chemicznych.  

    System natryskowy firmy AABO zaprojektowany jest tak, że rury przepływowe i zasilające są zamontowane na szczycie tunelu procesu. To wytwarza najlepsze ciśnienie dysz głowicowych, zapewnia najlepsze rozprowadzenie chemii oraz optymalne dostarczenie wody w tunelu i tym samym optymalną obróbkę wstępną detali przechodzących przez system. Wszystkie dysze głowicowe są zamontowane kaskadowo na wiązkach rur, z bardzo łatwym systemem odpinania i zapinania do celów przeglądu i oczyszczania.  
    Podczas natryskiwania w gorących etapach generowane są opary. Aby nie wydostawały się z myjki do otoczenia, na szczycie wejścia do tunelu oraz ponad gorącymi etapami zainstalowane są wyciągi zbierające opary, są one połączone z wentylatorami. Kompletne gniazdo przenośnika na szczycie tunelu jest ponadto wyposażone w szczotki uszczelniające. Zarówno otoczenie, jak i profil przenośnika są więc chronione przed oparami i wypływem wody ze stref kaskadowych.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Automatyczny system transportu.
    Wnętrze tunelu przygotowania powierzchni.
    Piec jest zaprojektowany zarówno do osuszania detali opuszczających myjkę, jak i utwardzania detali po aplikacji farby.
    Ogólny widok na lakiernię.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...