• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(107)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  12.06.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 1 z 5

    Efektywne malowanie proszkowe

    Z wielu technicznych i reklamowych materiałów publikowanych przez firmy produkujące bądź dystrybuujące farby proszkowe można dowiedzieć się o zaletach charakterystycznych dla tej metody ochrony przed korozją: trwałości, efektywności ekonomicznej, stosowaniu przyjaznemu dla środowiska. Jest to informacja cenna, ale dla użytkownika powłok proszkowych istotny jest przede wszystkim świadomy wybór odpowiedniej farby dla planowanych zastosowań. Zadanie to wymaga zastanowienia, ponieważ mamy do dyspozycji szeroką paletę produktów różniących się od siebie bazą surowcową, technologią nakładania oraz spodziewanym poziomem cenowym, wpływającym na uzyskiwaną jakość otrzymanego zabezpieczenia antykorozyjnego i koszty jego wykonania. Przyjrzyjmy się zatem, jak powinniśmy dokonywać wyboru farby proszkowej odpowiedniej dla naszych zastosowań i jakiego rodzaju produkty mamy do wyboru.  

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby proszkowej? 

    Zakłady wykonujące powłoki proszkowe w niektórych przypadkach popełniają błędy, wybierając niewłaściwe produkty do realizacji konkretnych zleceń otrzymywanych od klientów. Jak tego uniknąć może wyjaśnią rekomendacje, o których dobrze jest pamiętać przy podejmowaniu decyzji. Oto one:

    • Wykonawca powłok powinien samodzielnie poszerzać wiedzę o własnościach farb proszkowych poprzez zapoznawanie się z technicznymi instrukcjami stosowania produktów opartych na różnych bazach surowcowych, co w rezultacie pozwala na lepsze zrozumienie, jakich rezultatów możemy oczekiwać podczas eksploatacji wyrobów pokrytych powłokami z poszczególnych grup produktowych.
    • Wykonawca powłok powinien być w stałym kontakcie z dostawcą farb proszkowych i konsultować na bieżąco możliwe zastosowania kupowanych produktów. Z zasady dostawcy powinni mieć pełną wiedzę na temat chemicznych ograniczeń, jakie są przypisane poszczególnym grupom produktowym, jak również znać dodatkowe warunki zastosowań, charakterystyczne dla konkretnych, oferowanych wyrobów.
    • W kontakcie z klientem zakład wykonujący powłoki powinien występować w roli eksperta. Wiąże się to z potrzebą dialogu rozszerzającym decyzję klienta dotyczącą koloru, połysku czy spodziewanego efektu wizualnego o rzeczową informację techniczną oraz znajomość mechanicznych i chemicznych własności ochronnych wybieranych produktów. 
    • Klient zamawiający powłoki powinien informować wykonawcę powłok o planowanej eksploatacji oraz post produkcji i ewentualnych, specyficznych warunkach montażu dostarczanych do malowania wyrobów, a przy braku informacji wykonawca powłok powinien koniecznie starać się takie informacje uzyskać. Ogromna większość błędów przy wyborze farby proszkowej do wykonania zlecenia jest powodowana niedostosowaniem własności nakładanych powłok do oczekiwań klienta odnośnie możliwości dalszego przetwarzania elementów pokrytych powłokami oraz warunków środowiskowych w miejscu eksploatacji. 
    • Zastosowanie powłok proszkowych w niektórych środowiskach wymaga specjalnych zabiegów wiążących się z koniecznością stosowania systemów powłokowych, składających się z dwóch lub więcej warstw. Dzieje się tak np. w pobliżu brzegów morskich lub w obszarach o dużym zanieczyszczeniu przemysłowym. Wykonawca powłok powinien uprzedzać klienta o podstawowych ograniczeniach technologii farb proszkowych przy planowaniu zastosowań.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...