• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Drewno

    Wydanie nr: 4(108)/2017

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  30.08.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Materiały ścierne COMBILUX oraz szlifierki KUNDIG – nowa jakość szlifowania

    Popularność produktów wyposażenia wnętrz w wersji high gloss zmusza producentów do wprowadzania lub udoskonalania procesów technologicznych związanych z tego typu wykończeniem. Z kolei coraz większa świadomość klienta przy zakupie tego typu produktów, jak również duża liczba wykonawców i usługodawców na rynku, powoduje działania mające na celu podwyższenie atrakcyjności oferowanych wyrobów. 

    Czynnik ceny zawsze był i będzie argumentem, który w dużej mierze decyduje o wyborze produktu, lecz coraz częściej zauważalny jest czynnik związany z oferowaną jakością i rzetelnością obsługi oraz szybkością jego dostępności. Aby sprostać wymaganiom rynku, firmy produkcyjne muszą coraz częściej korzystać z innowacyjnych rozwiązań, a problem z pozyskaniem wykwalifikowanej siły roboczej zmusza je do podejmowania decyzji o inwestycjach w automatyzację procesów.
    – Cały proces uzyskiwania wysokiego połysku na powierzchni lakierowanej nie sprowadza się wyłącznie do samego polerowania – mówi Grzegorz Kulbat, technolog z firmy PolishStyl. – Często na spotkaniach czy też szkoleniach spotykam się ze stwierdzeniem: „a teraz wszystko w rękach osoby polerującej czy też obsługującej maszynę do polerowania”. Osobiście uważam, że wszystkie czynności przygotowawcze są również istotne, czy też nawet ważniejsze, niż końcowy etap polegający na polerowaniu. Przygotowanie powierzchni do nałożenia podkładu lakierniczego, wyszlifowanie podkładu, nałożenie warstwy finalnej lakieru, odpowiednie wysezonowanie oraz przygotowanie powierzchni do polerowania poprzez szlifowanie lakieru nawierzchniowego, to etapy pracy, które decydują często o jakości, jaką uzyskamy po wypolerowaniu. 

    Firma PolishStyl specjalizuje się w produkcji oraz doborze materiałów ścierno-polerskich, opierając się o nabytą przez lata wiedzę. Kompleksowa oferta, wraz z profesjonalną obsługą od lat, wyróżnia firmę, a powiększające się grono zadowolonych klientów pobudza do szukania coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań.
    – Jednym z innowacyjnych produktów wprowadzanych od dłuższego czasu do oferty PolishStyl jest materiał ścierny COMBILUX, wyróżniający się specjalnym rodzajem podłoża powstałym z połączenia folii z papierem czy też welurem – kontynuuje Grzegorz Kulbat. 
    W laboratorium włoskiej firmy Napoleon powstał produkt, który poprzez odpowiedni dobór mieszanki ziaren korundowych, osadzeniu ich na idealnie równym podłożu foliowym oraz zabezpieczeniu specjalną powłoką stearyny stanowi nie lada wyzwanie dla produktów konkurencji. Dodatkowo opatentowana metoda doklejania do podkładu foliowego innych nośników typu: papier, welur czy płótno powoduje, iż został wyprodukowany produkt o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Stabilność i powtarzalność jakości szlifowania zapewnia nałożenie materiału ściernego na podłoże foliowe, długa żywotność to zasługa specjalnej żywicy i stearyny oraz środków chłodzących, a zastosowanie dodatkowego podłoża w formie papieru czy też weluru ułatwia pracę taśmy na agregacie szlifierskim oraz gwarantuje optymalne odprowadzenie nagromadzonych ładunków elektrycznych. 
    Firma PolishStyl oferuje ten materiał w formie wąskich i szerokich taśm bezkońcowych, w zakresie granulacji od P120 do P2000. Produkt ten w zakresie wysokich granulacji idealnie sprawdza się w procesie przygotowania powierzchni lakierowanych do etapu polerowania.
    W procesie szlifowania, oprócz odpowiedniego doboru materiału ściernego, istotna jest również szlifierka, na której te materiały mają pracować. Odpowiedni dobór oraz jakość agregatów szlifierskich widoczny jest w szczególności przy szlifowaniu powłok lakierniczych, gdzie nieodpowiednio skonfigurowany system może zniweczyć całą inwestycję.
    W tym zakresie firma PolishStyl również posiada w swojej ofercie gotowe rozwiązania. Od ponad roku związała się ze szwajcarską firmą – KUNDING, która już blisko 70 lat produkuje wysokiej klasy tych urządzeń. Specjalnością firmy jest produkcja szlifierek dedykowanych pod potrzeby klienta, a potrzeby te weryfikowane są w trakcie rozmów, analiz i testów z odbiorcą. Personalizacja tego typu maszyn powoduje, że klient otrzyma szlifierkę która w stu procentach będzie odpowiadała jego potrzebom, a wykonanie z najwyższej klasy materiałów gwarantuje długotrwałą pracę. 
    W ostatnich dziesięcioleciach KUNDING zainwestował dużo pracy w badanie procesów szlifowania, a wynikiem tych badań jest wprowadzenie kilku innowacyjnych rozwiązań wyróżniających ich spośród innych wiodących producentów. 
    Najbardziej charakterystycznym rozwiązaniem zastosowanym w szlifierkach szerokotaśmowych wersji Brillant jest opatentowany system Oblique.
    – Agregat skośny Oblique jest tak skonstruowany, że możemy go odchylić o 10 stopni względem kierunku pracy transportera – mówi Grzegorz Kulbat. – Tworzy się na szlifowanej powierzchni krótka skośna rysa, która już po jednym przejściu daje efekt szlifowania krzyżowego, a uzyskana powierzchnia jest równomierna i gładka. Zestawienie takiego agregatu wraz z trzewikami segmentowymi o szerokości 22 mm jest idealnym rozwiązaniem pod kątem szlifowania powłok lakierniczych.
    Warto w tym miejscu wspomnieć o wydłużonej żywotności samego materiału ściernego, który w wyniku skośnej pracy potrafi pracować nawet do 40% dłużej od standardowej konfiguracji.
    Ciekawym rozwiązaniem, bardzo ważnym z punktu widzenia przygotowania powierzchni lakierowanej do polerowania, jest system Cross-Sanding. 
    – Cross-Sanding jest teoretycznie typowym agregatem poprzecznym – opisuje Grzegorz Kulbat. – Agregatem, który jest bardzo ceniony przy produkcji elementów w wysokim połysku. Natomiast jeśli przyjrzymy się zastosowanym przez firmę KUNDIG rozwiązaniom, słowa „teoretycznie typowym” nabierają zupełnie innego znaczenia. 
    Podstawową różnicą pomiędzy typowymi agregatami poprzecznymi a agregatem Cross-Sanding jest rozdzielenie napędów taśmy ściernej i taśmy sierżant. Dwa niezależne od siebie silniki napędowe mogą pracować z różnymi prędkościami obrotowymi, dzięki temu unikamy docisku sierżanta zawsze w tym samym miejscu. Takie rozwiązanie znacznie wydłuża żywotność materiału ściernego oraz zapewnia doskonałą jakość wyszlifowanej powierzchni. 
    Inną wyróżniającą cechą pracy agregatu Cross-Sanding jest sposób docisku do szlifowanej powierzchni, a mianowicie opuszcza się cały agregat, dzięki czemu ograniczone jest do minimum niebezpieczeństwo zrywania taśmy ściernej oraz powstania niechcianych rys z wygiętego w wyniku przesuszenia materiału ściernego.
    – Konfiguracja agregatu Oblique, wraz z poprzecznym agregatem Cross-Sanding oraz taśmami ściernymi typu Combilux, pozwala osiągnąć nieporównywalnie wysoką jakość przy prędkościach, jakich nie jesteśmy w stanie uzyskać na jakichkolwiek innych konkurencyjnych szlifierkach – podsumowuje Grzegorz Kulbat. – Proces polerowania na tak przygotowanej powierzchni w przypadku mało wymagających kolorów sprowadza się głównie do nabłyszczenia powierzchni.       

    Redakcja
    redakcja@lakiernictwo.net

    GALERIA ZDJĘĆ

    Combilux to produkt, który poprzez odpowiedni dobór mieszanki ziaren korundowych, osadzeniu ich na idealnie równym podłożu foliowym oraz zabezpieczeniu specjalną powłoką stearyny, zapewnia stabilność i powtarzalność jakości szlifowania.
    Agregat w pozycji wychylonej o 10 stopni.
    Agregat z systemem OBLIQUE.
    Widok całego agregatu.
    Oddzielne silniki napędowe.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(108)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne