• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 6(104)/2016

    Wydarzenia

    ponad rok temu  04.01.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Seminarium dla branży przemysłowej w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym firmy CSV

    Po raz kolejny firma CSV zorganizowała szkolenie dla kadry lakierniczej. Dotyczyło ono powłok lakierniczych, technologii ich nakładania oraz antykorozji metali. Ciekawe wystąpienia wykładowców, którzy podzielili się swoim bogatym doświadczeniem z zakresu malowania ciekłego, połączone z praktycznymi pokazami, pozwoliły nie tylko poszerzyć wiedzę, ale i nabyć nowe umiejętności praktyczne.

    Grupa CSV Technologie Lakiernicze jest wyłącznym przedstawicielem firmy BESA, producenta farb przemysłowych. Firma posiada w swojej ofercie szeroki asortyment farb antykorozyjnych dla przemysłu metalowego. Dostarcza technologie wymalowań przemysłowych mające swoje zastosowanie w przemyśle lekkim i ciężkim. Strategia firmy obejmuje profesjonalną integrację produktu, aplikacji, technologii i wsparcia kolorystycznego. Poza szeroką ofertą produktów i systemów lakierniczych, realizuje także autorskie programy edukacyjne oraz oferuje doradztwo i kompleksowe wsparcie technicznie.
    Celem ostatniego szkolenia, jakie odbyło się w Szczecinie, było zapoznanie się z charakterystyką farb i rolą powłok w systemach, wadami powłok lakierowych, czy poznanie efektywnych metod aplikacji pod względem obniżenia kosztów. – Sympozja takie, które możemy zorganizować dla określonej grupy technologów czy też dyrektorów i szefów produkcji, mają na celu doskonalenie umiejętności z zakresu znajomości technicznych dostępnych technologii lakierowania i parametrów powłok lakierowych w określonej branży – wyjaśnia Arkadiusz Jarzyński, główny technolog Działu Systemów Lakierniczych w firmie CSV.

    Pierwsze wystąpienie Arkadiusza Jarzyńskiego dotyczyło podstawowych pojęć związanych z farbami przemysłowymi. Ponadto, można było dowiedzieć się wiele o roli powłok w systemie malarskim, zaletach i wadach ze względu na zawartość części stałych, o właściwościach i charakterystyce powłok lakierowych, czy różnic między farbą ciekłą a proszkową. Ciekawa była również informacja poświęcona farbom wodorozcieńczalnym, które stają się coraz bardziej powszechne. Ważne jest poznanie nie tylko ich zalet, ale i ograniczeń, co pozwoli na bardziej świadome podjęcie decyzji o zmianie technologii lakierowania.
    Zainteresowaniem cieszył się także wykład o przygotowaniu farb do aplikacji, czyli co zrobić po otwarciu puszki? Pamiętajmy, aby sprawdzić czy farba w hoboku nie posiada kożucha, wymieszać ją w celu uzyskania jednolitej konsystencji, farbę dwuskładnikową wymieszać w proporcjach podanych w karcie technicznej (sprawdzić czas życia mieszaniny), rozcieńczyć do lepkości roboczej, przefiltrować (szczególnie w przypadku aplikacji pompą hydrodynamiczną). To ważne, aby każda partia przygotowanego materiału była dokładnie wymieszana, tak aby na dnie hoboka nie pozostawał pigment i części stałe produktu.
    Z kolei Krzysztof Piekarski, również z firmy CSV, opowiadał o antykorozji metali: co ma wpływ na trwałość systemu malarskiego, kategoriach korozyjności i systemach malarskich dedykowanych do odpowiedniej kategorii, kolejności procedur i metodach prawidłowego przygotowania powierzchni, przykładach zanieczyszczeń powierzchni oraz normach dotyczących oceny jakości powierzchni.
    O lakierowaniu, ale już od strony sprzętu, mówili Grzegorz Pająk z firmy Finishing Brands i Marek Brejwo z firmy Tesa. Zaprezentowali pistolety nisko- i wysokociśnieniowe oraz aplikacje do malowania za pomocą elektrostatyki, a także systemy 2K. Zapoznali uczestników z różnymi metodami atomizacji, przedstawili ich zalety i wady.
    Następnego dnia uczestnicy wzięli udział w praktycznych pokazach w hali roboczej wyposażonej w kabiny malarskie. Chętnie wymieniali się swoim doświadczeniem, mieli wiele pytań do prowadzących wykłady i pokazy lakiernicze, dzięki czemu, jak podkreślali, zdobyta wiedza podczas szkolenia będzie z pewnością przydatna w trakcie pracy w swoich firmach dla korzyści klientów.
    – Jako neutralny uczestnik szkolenia, kursu zorganizowanego przez firmę CSV, specjalizującą się w dziedzinach lakiernictwa samochodowego i przemysłowego, mogę stwierdzić, iż było to bardzo ciekawe doświadczenie, które pomogło mi rozwinąć moją wiedzę nabytą w czasie studiów w zakresie metaloznawstwa, zabezpieczeń przed korozją, czy też technik malowania – ocenia Dawid Pranczk. – Największą zaletą kursu było to, iż został on przygotowany i przedstawiony pod kątem praktycznym, tj. pokazano nam jak pogodzić teorię z praktyką: jak wyznaczyć punkt rosy, jaki on ma wpływ na powłokę, jak duże znaczenie ma lepkość aplikowanej powłoki na jakość położonej powłoki, czy też w ogóle na możliwość jej położenia. Tak więc wiedza nabyta po szkoleniu nie „pójdzie w las” i będzie stosowana w moim „małym warsztacie”.   

    Grzegorz Petka
    redakcja@lakiernictwo.net      
                   

    GALERIA ZDJĘĆ

    W teorii i praktyce
    W teorii i praktyce
    W teorii i praktyce
    W teorii i praktyce
    W teorii i praktyce
    W teorii i praktyce
    W teorii i praktyce
    W teorii i praktyce
    W teorii i praktyce
    W teorii i praktyce

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...