• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Antykorozja

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Zabezpieczenie powierzchni przed korozją jest istotnym elementem w procesie realizacji projektu.

    Zabezpieczenie powierzchni przed korozją jest istotnym elementem w procesie realizacji projektu.

    Strona 1 z 3

    Technologie antykorozyjne i odpowiednia ochrona powierzchni

    Wpływ zjawiska korozji na różne aspekty życia, w tym sferę ekonomiczną jest ogromny. Bezpośrednie straty spowodowane działaniem korozji na świecie szacuje się na miliardy dolarów. Według szacunkowych danych, może to być nawet 4,5% PNB w danym kraju, taki wskaźnik zanotowano w USA w 1975 roku, dla porównania w Japonii koszty te pod koniec XX wieku wynosiły ok. 1% PNB. W Polsce podjęto również próby oszacowania kosztów związanych z działaniem tego zjawiska, niestety do dziś trudno ustalić dokładną wartość. W próbach oszacowania problemem był brak jasnego kierunku działania i zdefiniowania, co jest już skutkiem korozji, a co błędem wykonawczym.

    Ważny czynnik ekonomiczny to nie jedyny problem związany z korozją. Jako proces objawia się i utrudnia życie w wielu sferach: walący się most, zniszczona konstrukcja stalowa, cieknący zbiornik czy dziurawa rura. Te nieliczne przykłady pokazują, gdzie i w jakiś sposób w codziennym życiu odczuwamy skutki korozji. Dlatego temat ograniczania skutków korozji zajmuje liczną grupę naukowców oraz firm produkujących systemów zabezpieczeń.
    Wspólnym celem działań jest zmniejszenie kosztów związanych z działaniem korozji i wydłużenie okresu użytkowania elementów. Do walki z korozją wytoczono cały arsenał znanej nam broni, stosując coraz to nowsze rozwiązania i technologie. Co najważniejsze, odnosimy w tej walce liczne sukcesy. Zastosowanie odpowiedniego zabezpieczania w postaci farby nawierzchniowej jest bardzo ważnym czynnikiem, ale nie jedynym. Na sukces wpływa przestrzeganie etapów pełnej technologii.

    Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na takie parametry, jak jakość, trwałość i skuteczność ochronnego działania powłok lakierowych jest przygotowanie podłoża do malowania. Efekt oczyszczenia podłoża zależy od doboru właściwej metody oczyszczenia, która powinna uwzględniać zarówno charakter zanieczyszczeń, jak i wymagania wyrobu lakierowego co do sposobu przygotowania powierzchni do malowania. Często wymagane jest wstępne (czasowe) zabezpieczenie oczyszczonego podłoża w celu ograniczenia wpływu działania środowiska zewnętrznego na podłoże. Tak wstępnie zabezpieczone elementy można zmagazynować i w momencie, kiedy element będzie potrzebny do dalszej obróbki użyć go bez obawy na wpływ warunków zewnętrznych na podłoże.
    Pierwszym z etapów przygotowania podłoża do nakładania powłok lakierowych jest odtłuszczenie powierzchni. Ten etap polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń tłuszczowych i silikonowych poprzez zastosowanie odpowiednich odtłuszczaczy, zwanych potocznie „cleanerami”. Do tej czynności możemy użyć odtłuszczaczy na bazie związków rozcieńczalnikowych lub na bazie związków chemicznych zawieszonych w wodzie. W zależności od rodzaju podłoża, można stosować różnego rodzaju środki, które mogą spełniać specjalne zadania, np. jednoczesne odtłuszczanie i lekkie trawienie powierzchni cynkowanych.
    Na tym etapie procesu technologicznego należałoby wyróżnić i scharakteryzować kilka pozycji z oferty produktowej Grupy CSV.

    P1 plus – produkt na bazie mieszaniny rozpuszczalników o niskiej zawartości VOC i bez toluenu. Nadaje się do odtłuszczania powierzchni stalowych oraz do mycia instalacji lakierniczych. Produkt bezpieczny dla instalacji i sprzętu przeznaczonego do lakierowania (pompy, węże, pistolety), nie degraduje uszczelek i nie uszkadza przewodów miękkich. Możliwość odzysku w instalacji do destylowania.

    GALERIA ZDJĘĆ

    W doborze odpowiedniej technologii zabezpieczenia antykorozyjnego pomogą doświadczeni technologowie i doradcy techniczni z Grupy CSV.
    Po odpowiednio przygotowanym podłożu należy zabezpieczyć powierzchnię gruntem chroniącym podłoże przed utlenieniem.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(105)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne