• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Antykorozja

    Wydanie nr: 5(109)/2017

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  27.11.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Gniazda pod wspornikiem mostu.

    Gniazda pod wspornikiem mostu.

    Strona 1 z 5

    Roboty antykorozyjne prowadzone na obiektach inżynierskich zasiedlonych przez ptaki 

    Prowadzenie prac związanych z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowych na istniejących obiektach inżynierskich bardzo często jest utrudnione z uwagi na fakt, iż są one zasiedlone przez ptaki. Usunięcie siedlisk ptaków w okresie lęgowym nie jest możliwe, natomiast poza tym okresem wymaga odpowiednich umocowań administracyjnych. Brak informacji o sposobie postępowania z siedliskami ptaków na obiektach utrudnia, a czasem uniemożliwia rozpoczęcie robót. Wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego muszą podjąć dodatkowe działania, które pozwolą na prowadzenie prac zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego. Z zagadnieniem tym mamy do czynienia przede wszystkim przy renowacjach i remontach istniejących obiektów inżynierskich. Obowiązujący stan prawny został opisany w tekście.

    Wstęp

    Przystępując do realizacji robót, głównie skupiamy się na technicznych i finansowych aspektach przedsięwzięcia. Przy wykonywaniu zabezpieczeń antykorozyjnych kwestie środowiskowe sprowadzamy do zminimalizowania zanieczyszczeń powstałych podczas obróbki strumieniowo-ściernej oraz podczas nakładania powłok malarskich. W przypadku robót antykorozyjnych jest to bardzo istotne z uwagi na stosowanie materiałów szczególnie niebezpiecznych dla środowiska. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, że realizacja inwestycji może być poważnie zagrożona z uwagi na otaczającą nas przyrodę, szczególnie z uwagi na sąsiedztwo ptaków. Obiekty inżynierskie są atrakcyjnym miejscem do tworzenia nowych siedlisk dla ptaków. Z uwagi na fakt, iż najlepszy okres dla prowadzenia robót antykorozyjnych w terenie „pokrywa” się z okresem lęgowym ptaków, mamy do czynienia z „konfliktem interesów”. Bardzo często ptaki zasiedlające obiekty inżynierskie należą do gatunków chronionych, co potęguje problem. 

    Budowa nowych obiektów inżynierskich

    Budowy nowych obiektów inżynierskich są przedsięwzięciami, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko i zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska w takim przypadku konieczne jest uzyskanie tzw. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Obowiązek uzyskania tej decyzji spoczywa na inwestorze i należy ją uzyskać przed innymi decyzjami niezbędnymi do prowadzenia inwestycji. Ptaki są istotnym elementem otaczającego nas środowiska, co powoduje, że konieczne jest uwzględnienie tego w decyzji środowiskowej.
    Przykładowo decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) określająca środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację nowej inwestycji infrastrukturalnej zawierała informacje dotycząca budowy mostu przez rzekę Wisłę oraz Nogat i ptaków zasiedlających tereny w sąsiedztwie rzek: „Prace związane z budową mostu nad rzekami Wisłą oraz Nogatem rozpocząć poza okresem lęgowym chronionych gatunków ptaków występujących w sąsiedztwie tych rzek, tzn. poza okresem lęgowym od dnia 1 marca do dnia 31 sierpnia, jednakże nie później niż w połowie lutego”. [1] 

    Na podstawie tej decyzji opracowano „Raport o oddziaływaniu na środowisko dla projektu budowlanego”, gdzie przeprowadzono szczegółową inwentaryzację siedlisk ptaków. We wnioskach wynikających z przeprowadzonego raportu dla obszaru Natura 2000 „Dolina Dolnej Wisły” dwa dotyczyły ptaków (pkt 20, pkt 22):
    „20. Prace związane z budową mostu nad rzeką Wisłą rozpocząć przed okresem lęgowym ptaków tzn. przed 1 marca, jednak nie później niż w połowie lutego.
    22. Ograniczenia w terminach robót: prace związane z przekształceniem siedlisk prowadzić w okresie poza lęgowym ptaków – najlepiej od 15 sierpnia do 1 marca”.
    W uzasadnieniu decyzji napisano m.in.: „Prace związane z realizacją planowanej inwestycji – budowa nowego mostu w dolinie Wisły w sąsiedztwie istniejącego obiektu – zostaną rozpoczęte poza okresem lęgowym chronionych gatunków ptaków. W rejonie planowanego obiektu stwierdzono występowanie pojedynczych siedlisk m.in. gąsiorka i derkacza – gatunków, których populacje rozrodcze występują na całym obszarze Natura 2000 „Dolina Dolnej Wisły PLB040003. Zatem wpływ na pojedyncze siedliska tych gatunków ptaków w kontekście ich występowania na całym obszarze Natura 2000 „Dolina Dolnej Wisły” nie będzie znacząco negatywny”. [2] 
    RDOŚ ocenił zgodność projektu budowlanego przedstawionego przez inwestora z warunkami określonymi w pierwotnej decyzji środowiskowej.
    Informacje zawarte w decyzji środowiskowej określają rozwiązanie chroniące środowisko na etapie decyzji lokalizacyjnej inwestycji. Wszystkie strony realizujące kontrakt dysponują wiedzą o koniecznych działaniach chroniących środowisko w trakcie robót przed ich rozpoczęciem. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 2. Gniazda pod wspornikiem mostu.
    Fot. 3. Gniazdo gołębia umiejscowione wewnątrz stalowej konstrukcji mostu.
    Fot. 4. Skupisko gołębi w konstrukcji mostu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...