• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia i relacje

    ponad rok temu  15.09.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Akcja sprzątania świata – Polska 15, 16, 17 września 2017 r.

    Już po raz 24. w Polsce odbędzie się akcja sprzątania świata – w tym roku pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Celem tej edycji jest zwrócenie uwagi, na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów, powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w gospodarce o obiegu zamkniętym. Albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.

    W Polsce powstaje ok. 11 milionów ton odpadów komunalnych. Recyklingowi poddawane jest tylko 26% - podczas gdy w 2030 roku będzie to musiało być 65% odpadów komunalnych (i aż 75% odpadów opakowaniowych). Jest więc wielka potrzeba jak najszybszego zwiększenia efektywności systemu gospodarki odpadami. - Od 1 lipca 2017 roku mamy w Polsce wreszcie jednolite oznakowanie pojemników do segregacji odpadów, co tworzy przejrzysty i spójny system ich zbierania. Pozwoli to także zakończyć fikcyjną selektywną zbiórkę przez podział na „suche” i „mokre”. Potrzeba jednak jeszcze przestać używać etykietki „śmieci”, tak aby w głowie każdego z nas nie funkcjonowało podświadome

    lekceważące traktowanie cennych surowców wtórnych i energii w nich zmagazynowanej – mówi Sławek Brzózek, prezes zarządu fundacji Nasza Ziemia.

    – To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów. Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji – dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka akcji sprzątania świata w Polsce.

    Jak włączyć się w akcję?
    1. Prosimy, propagujcie przesłanie „Nie ma śmieci – są surowce” - to bardzo ważne i potrzebne. Używajcie do tego plakatu, polubcie profil FB/naszaziemia i korzystajcie z jego zasobów. Happeningi, przemarsze, kampanie informacyjne w Internecie i „w realu” – to także dobre sposoby na działania. W komunikacji w Internecie stosujcie hasztagi #niemaśmiecisąsurowe lub #śmiecitosurowce, a także #sprzątanieświatapolska.
    2. Monitorujcie stan środowiska w Waszej okolicy i zaobserwowane problemy, np. dzikie wysypiska, zgłoście do aplikacji LocalSpot

    https://localspot.pl/SprzatanieSwiata – automatycznie powiadomiona zostanie o nich właściwa gmina.
    3. Zróbcie zbiórkę telefonów komórkowych i przekażcie je fundacji Nasza Ziemia. Środki finansowe pozyskane dzięki nim przeznaczone zostaną na wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesny i energooszczędny w placówkach służących dzieciom i osobom starszym.
    4. Weźcie udział w konkursach na interpretację hasła tegorocznej akcji: plastycznego – dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz fotograficznego dla wszystkich chętnych na profilu FB/naszaziemia. Więcej informacji na www.sprzatanieswiata-polska.pl (menu „PRZYŁĄCZ SIĘ!”) i na FB/naszaziemia.
    5. Podejmijcie osobiste wyzwanie, np. używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja, zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne