• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 1(111)/2018

    Wydarzenia i relacje

    ponad rok temu  15.02.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Uczestnicy pozytywnie ocenili obszerny program konferencji.

    Uczestnicy pozytywnie ocenili obszerny program konferencji.

    Nowe technologie dla branży tworzyw

    Nowoczesne technologie przetwórstwa tworzyw polimerowych były przedmiotem 12. Międzynarodowej Konferencji Advances in Plastics Technology – APT’17, która odbyła się na terenie Centrum Wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu w dniach 14-16 listopada 2017 r.

    Organizatorem konferencji był gliwicki Oddział Farb i Tworzyw Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. Konferencja ta organizowana jest w cyklu dwuletnim od 1996 roku i jest ważnym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej, która na stałe weszła do kalendarza spotkań naukowo-technicznych poświęconych najnowszym zagadnieniom i osiągnięciom w dziedzinie tworzyw polimerowych. Głównym celem konferencji jest przedstawienie nowych technologii przetwórstwa tworzyw, jak również stworzenie płaszczyzny współpracy w tej dziedzinie między Europą Wschodnią, Środkową i Zachodnią oraz pomiędzy nauką i przemysłem. Konferencję prowadzono w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem całego jej przebiegu na język polski. Wzięło w niej udział blisko 100 specjalistów branży przetwórstwa tworzyw oraz przedstawicieli świata nauki z 10 krajów europejskich, reprezentujących 60 instytucji; 45 procent delegatów przybyło z zagranicy. 64 procent instytucji reprezentowanych na konferencji stanowiły jednostki przemysłowe branży tworzyw, a 29 procent – instytuty naukowo-badawcze i wyższe uczelnie. 

    Podczas trzech dni obrad wygłoszono 47 referatów i przedstawiono 14 plakatów, z czego 35 referatów i 2 plakaty zostały zaprezentowane przez przedstawicieli ważnych zagranicznych ośrodków przemysłowych oraz naukowo-badawczych. Program konferencji obejmował zagadnienia nowości w zakresie bazy surowcowej dla tworzyw, jak: materiały polimerowe (biopolimery, polimery techniczne), kompozyty polimerowe, pigmenty i napełniacze oraz nowej generacji środki pomocnicze i modyfikatory; osiągnięcia dotyczące przetwórstwa tworzyw i ich stosowania z uwzględnieniem aspektów ekologicznych; maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw; zagadnienia badawczo-rozwojowe i kontrolno-pomiarowe. Został zaprezentowany szeroki wachlarz technologii przetwórstwa tworzyw, obejmujący najnowsze osiągnięcia z tej dziedziny z uwzględnieniem wielu praktycznych aspektów.
    Uczestnicy konferencji pozytywnie ocenili obszerny program, jak również obecność przedstawicieli wielu instytucji przodujących w dziedzinie przetwórstwa tworzyw. Na uwagę zasługiwało duże zaangażowanie uczestników konferencji w jej przebieg merytoryczny, co przejawiało się dyskusją po większości referatów. 
    Wydaje się, że konferencja umożliwiła spełnienie jednego z podstawowych jej zadań, jakim było stworzenie płaszczyzny współpracy między krajami z różnych części Europy oraz pomiędzy przedstawicielami przemysłu i nauki w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii tworzyw polimerowych.                     

    Anna Pająk
    Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, Oddział Farb i Tworzyw, Gliwice

    GALERIA ZDJĘĆ

    Nauka dla przemysłu
    Nauka dla przemysłu
    Nauka dla przemysłu

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...