• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(91)/2014

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2
    Zmniejszenie kosztów produkcji i zwiększenie wydajności pracy to znane zalety nowoczesnego systemu komputerowego recepturowania barw Colibri. W ostatnich latach stały się jednak dostępne także zupełnie nowe możliwości i funkcje, inspirowane potrzebami zmieniającego się rynku i coraz bardziej wymagających klientów w branży farb i tworzyw. Na co warto zwrócić uwagę, planując wdrożenie systemu kontroli i recepturowania barwy?

    Nowoczesne recepturowanie barw programem Colibri



    Minimalizacja ładunku pigmentu

    W programach do recepturowania stosowane są różne modele matematyczne. Dla barw kryjących uzyskiwanych na transparentnych bazach istotne jest aby stosować model zaawansowany, uwzględniający zjawiska fizyczne związane z oddziaływaniem światła z zabarwionym materiałem: odbicie, transmisję, absorpcję i rozproszenie (rys. 1). Najnowsze modele wielostrumieniowe w programie Colibri uwzględniają też rozchodzenie się światła w wielu kierunkach wewnątrz tworzywa. Dzięki temu ładunek pigmentu w recepturach jest minimalizowany - nie większy niż faktycznie potrzebny dla uzyskania wystarczającego krycia dla zadanej grubości warstwy.


    1523wysoka_001.jpg

    Rys. 1. Oddziaływanie światła z cząsteczkami pigmentu w farbie.


    Barwy prześwitujące i transparentne

    Wielostrumieniowy model matematyczny umożliwia tworzenie receptur nie tylko dla kolorów kryjących, lecz także dla transparentnych i prześwitujących. Ponadto, możliwe jest recepturowanie powłok (farby, lakiery, nadruki) z uwzględnieniem barwy podłoża. Stopień prześwitywania można określić przez pomiar wzorca barwy na białym i na czarnym tle (rys. 2). Także w tym przypadku grubość powłoki jest uwzględniana w tworzeniu receptur.


    1523wysoka_002.jpg

    Rys. 2. Colibri uwzględnia prześwitywanie i grubość warstwy.


    Szybka korekta

    Dla stworzenia nowej receptury trzeba najpierw wstępnie ją obliczyć, a następnie wykonać fizyczną próbkę wybarwienia, do porównania zgodności z kolorem docelowym. Jeśli odchylenie jest zbyt duże, należy obliczyć korektę i ponownie wykonać sprawdzającą próbkę. Zaawansowany model matematyczny minimalizuje liczbę kroków korekty, przyczyniając się do zwiększenia wydajności pracy oraz zmniejszenia zużycia surowców na tworzenie kolejnych próbek sprawdzających.

    Zdarza się, że kolejne partie produkcyjne tej samej receptury nie są wystarczająco powtarzalne. Niezależnie od tego czy spowodowane jest to wahaniami jakości surowców, czy parametrami procesu, oprogramowanie powinno jak najdokładniej skorygować recepturę już w pierwszym kroku korekty. Program Colibri pozwala też na pomiar i korektę farb w postaci ciekłej. Dzięki temu nie trzeba czekać na wyschnięcie wymalowań próbnych i można natychmiast korygować bieżącą produkcję. Ma to ogromne znaczenie w produkcji farb przemysłowych, które potrzebują na wyschnięcie aż kilku godzin.


    1523wysoka_003.jpg

    Rys. 3. Trójwymiarowe porównanie gamy barw dwóch wzorników.


    Aktualizacja receptur przy zmianie surowca

    Czasem pojawia się potrzeba zmiany jednego z dotychczas stosowanych surowców (pigmentu, wypełniacza, bazy) na nowy, nieco różniący się parametrami kolorystycznymi. W takiej sytuacji konieczna jest aktualizacja i korekta wszystkich dotychczas stworzonych receptur zawierających ten składnik. Przy dużej liczbie receptur zadanie takie może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Program Colibri posiada funkcję obliczeniowej aktualizacji całych katalogów receptur z wysoką dokładnością, bez potrzeby żmudnego wykonywania próbek korekcyjnych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(91)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne