• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(77)/2012

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Tworzywa Sztuczne

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    1164zautomatyzowany_002.jpg

    Widok na lakiernię z robotami lakierniczymi (po lewej) i system powerwash.

    Źródło: b+m surface systems GmbH


    Wjazd do lakierni następuje poprzez 5-strefowe urządzenie myjące powerwash. W połączeniu z automatyczną instalacją do wygrzewania, wysokowartościowe elementy zewnętrzne pojazdu z tworzywa sztucznego przechodzą proces obróbki wstępnej, który oczywiście jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom jakościowym stawianym przez przemysł samochodowy i obiecuje najlepsze wyniki już po pierwszym uruchomieniu.

    Nakładanie podkładu, lakieru bazowego i lakieru bezbarwnego następuje w kabinach wentylowanych powietrzem obiegowym, gdzie każda z nich wyposażona jest w cztery roboty o sześciu stopniach swobody, które zainstalowane są po obu stronach malowanych części. Aplikowanie lakierów na bazie wody jest tak samo możliwe, jak użycie lakierów zawierających rozpuszczalnik. Suszenie lakieru następuje w temperaturach do 100°C, które można regulować. W następującej kolejno strefie chłodzenia temperatura powietrza obiegowego jest ustawiana przez system bezpośredniego odparowania w ten sposób, że powierzchnia obrabianych części zostaje schłodzona do optymalnej temperatury przed następnym nałożeniem lakieru.

    1164zautomatyzowany_003.jpg

    W lakierni-prototypie i do prób ?przeszkolone? programy do malowana mogą być optymalizowane w warunkach produkcyjnych.

    Źródło: b+m surface systems GmbH


    Najwyższe standardy jakości

    Zastosowanie bardzo nowoczesnego zrobotyzowanego modelu lakierni od firmy b+m w aktualnym wariancie "T1 X3" umożliwia utrzymanie najwyższych standardów jakości w odniesieniu do wyników lakierowania. Uzupełnieniem tego osiągnięcia jest redukcja zużycia lakieru oraz optymalna powtarzalność wyników lakierowania. Zaprojektowane przez b+m nowe ramię robota skraca drogę od techniki aplikacyjnej do pistoletu. Dzięki temu straty materiału zmniejszają się, a zmiany koloru odbywają się w najkrótszym czasie. Środki myjące są kierowane do specjalnego systemu wychwytującego, który je przechowuje. W skład tej techniki wchodzi stały monitoring parametrów procesu klimatyzowania i wentylowania. Takie rozwiązania stwarzają doskonałe warunki do aplikowania lakierów o zróżnicowanym składzie chemicznym. Spora gama produktów malowanych w nowej lakierni, od klamek do drzwi samochodów aż po zderzaki, stawia szczególne wymagania wobec stojaków transportujących elementy do lakierowania. W celu maksymalnego wykorzystania rozmiarów stojaka, już w fazie planowania przeprowadzono symulację jego każdorazowego obłożenia. Podczas symulacji elementy kierowane do lakierowania były przedstawiane trójwymiarowo. W ten sposób można było utworzyć aż do 85% podstawowych programów, które tylko nieznacznie trzeba było dostosować i zoptymalizować na miejscu przeznaczenia. Na końcu symulacji programy zostały wczytane najpierw do sterownika robota w firmie b+m i praktycznie przetestowane.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(77)/2012

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne