• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    ponad rok temu  11.10.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Przemysł samochodowy zmienia się. Powstały auta elektryczne, pojazdy sterowane przez komputer i inne. Nie pozostaje to oczywiście bez wpływu także na przemysł lakierniczy. Portal european-coatings.com rozmawiał z dwoma ekspertami na temat czekających nas wyzwań.

    Pojawienie się pojazdów sterowanych przez komputer i samochodów elektrycznych wpływa nie tylko na postęp w zakresie technologii. Zdaniem Ralfa Otte, szefa Działu Marketingu Samochodowego w BASF Coatings, widać że coraz ważniejszą rolę zaczynają odgrywać także aspekty projektowe. – Niektórzy producenci samochodów dokonają rozróżnienia w sferze samochodów elektrycznych i konwencjonalnych nawet jeśli chodzi o kolory samochodów, zgodnie z aktualnym trendem utrzymującym się w zakresie wzornictwa kolorystycznego – twierdzi Otte.
    Samochody elektryczne będą także wykorzystywać coraz lżejsze materiały konstrukcyjne, takie które wydłużą zasięg ich podróży. – Ma to znaczący wpływ na procesy lakierowania, ponieważ temperatura utwardzania powłok musi zostać ograniczona ze względu wrażliwość tworzyw sztucznych na wysoką temperaturę – mówi Markus Mechtel, szef Działu Marketingu Lakierowania OEM w Covestro.

    Innym ważnym kierunkiem w przemyśle lakierniczym jest ochrona środowiska. – Spodziewamy się dalszego ograniczenia emisji dwutlenku węgla, na przykład w surowcach do produkcji farb i lakierów pochodzenia biotechnologicznego – mówi Markus Mechtel.
    Covestro zareagował już na ten trend i opracował utwardzacz na podłożu biotechnologicznym przeznaczony dla poliuretanowych farb i lakierów samochodowych. Pierwsza bezbarwna powłoka została przygotowana przez Dywizję Farb i Lakierów BASF oraz zastosowana w Audi Q2 w warunkach zbliżonych do seryjnych.
    Poza standardową odpowiedzią w postaci obniżenia zawartości lotnych związków organicznych (VOC), Ralf Otte z firmy BASF widzi też silniejszą tendencję do stosowania procesów wypalania niskotemperaturowego, ponieważ piece suszarnicze są jedną z najczęściej zużywających się części w całym procesie lakierowania.

    Źródło: www.european-coatings.com

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik