Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  8 miesięcy temu  05.09.2017, ~ Administrator   

  Drewno cały czas pozostaje materiałem popularnym. Optymistyczne prognozy związane z rozwojem budownictwa mieszkaniowego i obiektów użyteczności publicznej oraz rosnący poziom urbanizacji zwiększają popyt szczególnie na farby i lakiery do drewna. Jak więc wygląda sytuacja na rynku?

  W porównaniu z globalnym rynkiem farb i lakierów, który w zeszłym roku osiągnął wartość 125 mld euro i ponad 40 mld litrów, rynek farb i lakierów do drewna jest niewielki. Przedsiębiorstwo badające rynek Orr&Boss szacuje, że jego wartość i wielkość stanowi około 6-7%. Znaczy to, że jego udział wynosi około 8,6 mld euro a wielkość - około 2,6 mld litrów.

  Przewidywania dotyczące rozwoju rynku różnią się między sobą w poszczególnych badaniach. Jednak w obliczu wzrastającego poziomu urbanizacji w wielu częściach świata i ożywienia w budownictwie mieszkaniowym oraz obiektów użyteczności publicznej perspektywy na przyszłość wyglądają dobrze. Markets and Markets (MaM), kolejne przedsiębiorstwo zajmująca się badaniami rynku, oszacowało wielkość rynku w 2016 r. na blisko 9,95 mld euro. Spółka oparła tę liczbę na zamówieniach na żywicę do drewna, których wartość oszacowano na 2,98 mld euro. Biorąc pod uwagę, że żywice stanowią około 30% wartości typowych farb i lakierów do drewna, oznacza to wartość prawie 10 mld euro. MaM oczekuje, że rynek tych żywic wzrośnie do 2021 r. o 5,4%. W wyniku tego szacunkowy rynek żywic byłby wówczas wart 3,83 mld euro. Przy zastosowaniu tego samego współczynnika wynoszącego 30%, rynek farb i lakierów do drewna wynosiłby wówczas około 12,6 mld euro.

  Region Azji i Pacyfiku jest i pozostanie największym rynkiem pod względem wartości i wielkości
  W skali regionalnej rynek farb i lakierów do drewna jest odzwierciedleniem wielkości całego sektora farb i lakierów. Do tej pory największym, i dlatego najważniejszym, rynkiem farb i lakierów do drewna jest Azja-Pacyfik. Pod tym względem przedsiębiorstwa zajmujące się badaniami rynku są stosunkowo jednogłośne, przypisując 60% światowego rynku farb i lakierów do drewna temu właśnie regionowi. Ostrożne szacunki sugerują, że w najbliższych latach roczne tempo wzrostu w tym regionie będzie wynosić około 13% w przeliczeniu na wolumen i niecałe 15% wartości. Europa i Ameryka znajdą się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

  Na rynku nadal dominować będą systemy oparte na rozpuszczalnikach
  Większość wszystkich farb i lakierów do drewna opiera się na rozpuszczalnikach. Badacze rynku są stosunkowo jednomyślni, oceniając frakcję opartą na rozpuszczalnikach na wynoszącą od 60 do 70% całkowitej objętości. Tradycyjne systemy oparte na rozpuszczalnikach wiodą prym w rankingach z ponad 40% całkowitej objętości. Farby rozpuszczalnikowe o dużej zawartości substancji stałych stanowią 25% produktów. Systemy farb i lakierów wodorozcieńczalnych i utwardzanych UV stanowią prawie 30%. W takim rozkładzie w najbliższych latach nastąpi niewielka zmiana. W wyniku przejścia na bardziej przyjazne dla środowiska produkty zajdą marginalne zmiany na korzyść systemów wodorozcieńczalnych i UV. Jest to proces najbardziej widoczny w Europie i Ameryce Północnej, ponieważ regiony te posiadają większą ilość systemów farb ekologicznych niż region Azji i Pacyfiku. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że ten ostatni jest największy pod względem ogólnej ilości farb i lakierów do drewna, udział systemów opartych na rozpuszczalnikach ma większy wpływ na cały rynek.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony