• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    ponad rok temu  02.11.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Holenderski gigant lakierniczy AkzoNobel (Holandia) potwierdził, że trwają rozmowy z Axalta Coating Systems (USA) o możliwej fuzji partnerów na równej stopie, którzy według wstępnych raportów, mogą stworzyć przedsiębiorstwo o wartości 30 miliardów dolarów.

    Po raz pierwszy poinformował o tym serwis informacyjny Agencji Reuters, po czym  AkzoNobel potwierdził krążące plotki zwięzłą wypowiedzią. Dodano jednak, że realizacja ​​jego wcześniejszego planu wyłączenia działalności w zakresie specjalistycznych środków chemicznych przebiega zgodnie z planem.

    Podczas gdy w oświadczeniu AkzoNobel podano ogólne informacje, Axalta wydała własne oświadczenie, z pewnymi zastrzeżeniami: „Axalta będzie dążyła do finalizacji takiej transakcji tylko wtedy, gdy jej zarząd uzna, że leży to w najlepiej pojętym interesie Axalty  – czytamy. – Nie ma gwarancji, że ostateczne porozumienie pomiędzy stronami w ogóle zostanie osiągnięte lub w jakim zakresie i na jakich warunkach”.

    Historia fuzji AkzoNobel

    Przypomnijmy, że AkzoNobel odrzucił wiosną tego roku propozycję od amerykańskiego koncernu PPG w sprawie połączenia tych dwóch firm. Początkowo zarząd AkzoNobel w ogóle odmawiał negocjacji, a odmowa współpracy z firmą PPG doprowadziła nawet do konfliktów między akcjonariuszami a szefostwem firmy.

    W chwili złożenia pierwszej oferty przez PPG, AkzoNobel przedstawił alternatywny plan wyodrębnienia z koncernu specjalnych środków chemicznych w odrębną jednostkę. W czasie kolejnych miesięcy przedsiębiorstwo przeszło szereg zmian w zarządzaniu.

    W lipcu, ze względu na stan swojego zdrowia, ustąpił prezes Ton Büchner i został zastąpiony przez Thierryego Vanlanckera. We wrześniu, powołując się także na względy zdrowotne, zrezygnował dyrektor ds. finansowych Maëlys Castella. Oczekuje się, że powróci on jednak, ale w innej roli. Stanowisko prezesa zarządu ma objąć Maarten de Vries. Dla przewodniczącego Rady Nadzorczej Antonyego Burgmansa, którego fundusz Elliott Advisers próbował już usunąć, jest to ostatni rok na tym stanowisku.

    O graczach rynkowych

    Przedsiębiorstwo AkzoNobel, które w minionym roku osiągnęło przychód rzędu 14,2 mld euro, jest jednym z największych na świecie producentów farb i lakierów, w tym między innymi marek International Paint, Devoe High Performance Coatings i Resicoat w segmencie zabezpieczeń antykorozyjnych i morskim oraz Dulux, Sikkens a także Interpon Powder Coatings na rynku architektonicznym i przemysłowym.

    Axalta, która powstała kiedy w 2013 r. firma DuPont Performance Coatings zmieniła markę, jest znana z farb dla przemysłu motoryzacyjnego, lakiernictwa renowacyjnego i przemysłowego. To amerykańskie przedsiębiorstwo poinformowało, że w 2016 r. jego sprzedaż netto wyniosła około 4,1 mld dolarów.

    Zarówno AkzoNobel, jak i Axalta, w sprawozdaniach opublikowanych na początku października wykazały w trzecim kwartale 2017 r. wzrost przychodów. Łączne przychody AkzoNobel wzrosły o około 1 procent w stosunku do lat poprzednich, a Axalty o 6,8 procent w porównaniu do trzeciego kwartału roku 2016.

    Oprac. na podstawie PaintSquare

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ PowderPower 1 ponad rok temuocena: 100%  DRAMATTTTT...........
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne