• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    ponad rok temu  19.01.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Technologię malowania farbami proszkowymi można opisać jako ambiwalentną. Z jednej strony przynosi ona wielkie korzyści, z drugiej, stawia pewne utrudnienia. European Coatings Journal rozmawiał z ekspertami z branży o aktualnych trendach i przyszłości tej fascynującej technologii.

    Kiedy pytamy ekspertów o główne wyzwanie dla producentów farb proszkowych Daniela Vlad z Akzo Nobel mówi: – W krótkim czasie produkcja farb proszkowych, podobnie jak wiele innych gałęzi przemysłu zależnych od surowców, była świadkiem wzrostu kosztów surowców, jak również rosnących wyzwań związanych z dostawami. Ram Ramnath z Jotun potwierdza, że w branży w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaobserwowano wzrost kosztów surowców do produkcji farb proszkowych o 25 proc. – Nadwyżka zdolności produkcyjnych farb proszkowych na rynku europejskim utrzymuje ceny na niskim poziomie – dodaje Pekka Paronen z Teknos.

    Przeszkody dla przyszłego rozwoju farb proszkowych

    Jednak stosunkowo niskie ceny farby nie zawsze są w stanie skłonić klientów do przejścia na malowanie proszkowe. – Zainstalowana już baza infrastruktury do lakierowania ciekłego w firmach może zniechęcać do przejścia na bardziej przyjazną technologię, taką jak farby proszkowe. A to może czasami spowalniać postęp – mówi Vlad z Akzo Nobel. Paronen z Teknos zauważa jednak, że wielu klientów przeszło na farby proszkowe częściowo z powodu możliwości pozbycia się emisji lotnych związków organicznych (LZO). To samo uważa Ramnath z Jotun. Dodaje również, że „90 proc. farb proszkowych wciąż nakładanych jest na cienkie podłoża metalowe. Daniela Vlad zgadza się z tym. – Farby proszkowe wciąż mają pewne ograniczenia i wyzwania do pokonania, takie jak na przykład rozmiar malowanego detalu i stosowanie na podłoża nieprzewodzące lub wrażliwe na ciepło – mówi. Pekka Paronen dodaje, że „najbardziej ograniczającym czynnikiem jest rozmiar malowanego przedmiotu, teoretycznie można zbudować duży piec, ale w rzeczywistości nie jest to ekonomicznie uzasadnione".

    Optymistyczne perspektywy

    Co do przyszłego rozwoju eksperci są optymistami. – Farby proszkowe stoją u progu nowych przełomowych odkryć – nie tylko przesuwają stare technologie, ale także otwierają nowe horyzonty przed malowaniem nimi grubych stalowych elementów, a nawet podłoży niemetalicznych – mówi Ramnath i podaje kilka przykładów takich rozwiązań, jak wymiana szkodliwych substancji w technologiach wykończeniowych, takich jak chromowanie i anodowanie lub malowanie podłoży, takich jak wykonanych z mdf, kompozytów i tworzyw sztucznych.
    – Cyfryzacja jest widoczna także w przemyśle farb proszkowych – dodaje Daniela Vlad. – Narzędzia cyfrowe przybliżają farby proszkowe bliżej użytkowników końcowych, ułatwiając proces decyzyjny. AkzoNobel wdrożyło szereg aplikacji cyfrowych w różnych segmentach rynku.

    Szczegółowy przegląd rynku, zawierający dodatkowe dane, zamieszczono w aktualnym wydaniu European Coatings Journal.

    Oprac. na podstawie European Coatings Journal

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne