• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła
    Wydanie nr: 3(101)/2016

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  20.05.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Wagony kolejowe, części samolotów, maszyny rolnicze i budowlane, ze względu na swoje duże gabaryty, stwarzają wiele problemów, nawet przy najprostszych czynnościach, takich jak oklejanie czy zabezpieczanie powierzchni. Szczególnie kłopotliwe jest przy tych pracach uzyskanie dostępu do całej powierzchni obiektu. Znaczną część pracy zajmują czynności przygotowawcze, jak przestawianie zwyżek i drabin. Często dostęp do wyższych partii jest utrudniony. Na szczęście rynek przychodzi z pomocą, oferując grupę specjalistycznych urządzeń dedykowanych do pracy przy wielkich gabarytach.

    Duże gabaryty – utrapienie czy szansa?

    W dzisiejszych realiach przedsiębiorstwa produkcyjne zajmujące się wytwarzaniem urządzeń o znacznych gabarytach, bądź nietypowych kształtach (znaczna długość, bądź wysokość), chcąc sprostać wymaganiom klientów, muszą dbać nie tylko o jakość wykonywanych detali, lecz także usprawnić proces produkcji. Im krótszy czas wytwarzania, tym mniejsze koszty.

    Czynników wpływających na czas realizacji zamówienia jest wiele. Jednymi z nich są prace związanie z procesem lakierowania, tj. przygotowanie powierzchni, nanoszenie powłoki lakierniczej, oraz organizacja miejsca w kabinie lakierniczej czy śrutowni. Prace na niższych partiach detalu mogą odbywać się z poziomu posadzki, jednak dostęp do wyższych partii jest możliwy tylko przy pomocy dodatkowych urządzeń.

    Zastosowanie drabiny czy stacjonarnego podestu (rusztowania) wydaje się być rozwiązaniem oczywistym, lecz nie pozbawionym wad. Drabinę trzeba przestawiać ze względu na zasięg ruchów lakiernika, przez co pracownik zostaje oderwany od pracy na czas przestawienia drabiny. Podest stacjonarny rozstawia się do określonego zadania – określonej wysokości i szerokości, na której będą odbywały się prace. Przy zmianie gabarytów poprzednia konfiguracja staje się bezużyteczna i podest należy dostosować do nowych parametrów. Wszystkie te czynności sprawiają, że znacząco  zostaje wydłużony czas procesu lakierowania, nie mówiąc już o komforcie pracy, czy zagrożeniach wynikających z pracy wymuszającej ciągłą zmianę położenia podwyższenia, na którym stoi lakiernik. Do problemów dochodzi jeszcze brak przystosowania podestów czy drabin do prowadzenia przewodów instalacji pneumatycznej, przez co są to rozwiązania prowizoryczne, nie zawsze zdające egzamin.
    Duże zakłady produkcyjne, próbując zaradzić tym problemom, często wykorzystują do tych czynności podnośniki nożycowe, czy zwyżki hydrauliczne. Jednak urządzenia „uniwersalne” mają swoje wady.

    Niedostosowane do wymiarów dużo gabarytowych maszyn, urządzenia podnoszące mogą nie zmieścić się do ograniczonej przestrzennie kabiny lakierniczej. Należy również pamiętać, że tego typu uniwersalne podnośniki najczęściej nie są projektowane do środowisk zagrożonych wybuchem, do których przepisy wymagają urządzeń z atestem Ex. Pojawia się również problem zachowania sterylnych warunków wewnątrz kabiny lakierniczej. Natomiast w śrutowniach problemem jest zabezpieczenie mechanizmów oraz konstrukcji maszyny przed niszczącym działaniem śrutu.

    Zalety w pigułce
    •    Możliwość ruchu urządzenia w trzech osiach układu współrzędnych
    •    Posiada atest EX (bezpieczna praca w środowisku zagrożonym wybuchem)
    •    Prędkość ruchów roboczych dostosowana do prędkości malowania
    •    Możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów (przyłbica lakiernicza itp.)
    •    Łatwość konserwacji
    •    Bezpieczna praca operatora – systemy zabezpieczeń
    •    Urządzenie dedykowane do prac lakierniczych i w śrutowniach

    GALERIA ZDJĘĆ

    Platformy G-Lift AirStroke w kabinie lakierniczej.
    Platformy pracujące w śrutowni.
    Platforma pneumatyczna G-Lift AirStroke – wersja do lakierni.
    Budowa platformy G-Lift

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...